آموزش

طرز کار و تنظیمات ترموستات هانیول

تنظیمات ترموستات هانیول

ما در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره طرز کار و تنظیمات ترموستات هانیول به شما ارائه خواهیم داد. ترموستات با استفاده از حس‌گرهای مخصوص دمای محیط را حس کرده و فرمان آن را به سیستم‌های تهویه هوا ارسال می‌کند. ترموستات جهت احساس دمای یک سیستم و حفظ آن دما در محدوده تنظیم شده به کار می‌رود. در ادامه قرار است به نحوه تنظیم انواع حالت‌ها، انتخاب سرعت فن، تنظیم دما و عملکردهای مختلف ترموستات هانیول بپردازیم.

ویژگی های ترموستات هانیول

در این قسمت کمی درباره ویژگی و انواع مختلف ترموستات هانویل توضیح خواهیم داد. در بازار ترموستات هانیول در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارد، از مهم ترین ویژگی‌های ترموستات هانیول می‌توان به کاهش خطای بین دمای اندازه گیری و دمای مورد نظر اشاره کرد. ما را همراهی کنید تا در ادامه با طرز کار ترموستات هانیول بیشتر آشنا شویم.

تنظیمات ترموستات هانیول

 

آشنایی با طرز کار ترموستات هانیول

اگر به دنبال نحوه کار کردن ترموستات هانیول هستید باید خدمت شما گفت که عملکرد ترموستات هانیول بسیار ساده می‌باشد و به هیچ عنوان پیچیده نیست. افراد بسیاری برای محیط‌های مختلف مانند منزل یا محل کار خود از ترموستات هانیول استفاده می‌کنند، این ترموستات هوای مناسب و مطبوع را در محیط ایجاد می‌کند. همانطور که گفتیم ترموستات‌ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال تولید و در بازار عرضه می‌شوند. در ادامه درباره عملکرد هر یک از انواع ترموستات توضیح خواهیم داد. مدل های آنالوگ جزو محبوب ترین ترموستات‌ها در بازار هستند. ترموستات‌های آنالوگ دکمه‌های مختلفی برای تعیین نوع سیستم گرمایشی یا سرمایشی، تغییر سرعت فن و تنظیم درجه حرارت اتاق دارد. ترموستات‌های دیجیتال از قابلیت تعیین دما برای یک سیستم سرمایشی و گرمایشی برخوردار می‌باشند. همچنین برخی از ترموستات‌ها برنامه ریزی شده هستند و شما می‌توانید به صورت هفتگی یا روزانه حالت گرما یا سرمای آن را تنظیم کنید.

تنظیم عملکرد فن ترموستات هانیول

یکی از موارد مهم در تنظیمات ترموستات هانیول عملکرد فن آن است. فن ترموستات در سه سرعت عمل می‌کند و عملکرد آن در حالت دستی یا اتوماتیک در نظر گرفته شده است. در حالت اتوماتیک سرعت فن به تفاوت بین نقطه مبنا و دمای اتاق بستگی دارد. دریچه در صورتی بسته می‌شود که دمای اتاق به نقطه مبنا برسد، به دنبال این فرایند فن نیز بسته می‌شود. در حالت دستی فن از طریق خروجی‌های Gh، Gm و Gl بر روی سرعت انتخاب شده قرار می‌گیرد.

تنظیمات زمان ترموستات هانیول

 

اگر به دنبال نحوه تنظیم ترموستات هانیول و فعال یا غیرفعال کردن زمان آن هستید در ادامه با ما همراه باشید. در این قسمت به نحوه‌ی فعال یا غیرفعال کردن زمان خواهیم پرداخت. هنگامی که ترموستات روشن است با نگه داشتن دکمه نیرو به مدت ۳ ثانیه، سیستم زمان ترموستات غیرفعال خواهد شد. در صورتی که ترموستات خاموش باشد شما می‌توانید با نگه داشتن دکمه نیرو به مدت ۳ ثانیه سیستم زمان ترموستات را فعال کنید. با نمایش عبارت Time off سیستم زمان ترموستات غیرفعال و با نمایش عبارت Time on سیستم زمان فعال می‌شود.

تنظیمات دمای ترموستات هانیول

در این بخش ما به تنظیم دمای ترموستات می‌پردازیم. شما می‌توانید دمای نشان داده شده را با نقطه مبنا یا دمای اتاق تنظیم کنید. این نوع تنظیم در زمان نصب ترموستات نیز امکان پذیر می‌باشد.

 

نحوه تنظیم ترموستات هانیول

 

تنظیمات قفل صفحه کلید

یکی دیگر از موارد در تنظیمات ترموستات هانیول تنظیم قفل صفحه کلید می‌باشد که با ISU امکان پذیر است، در حالت پیش فرض تمامی کلیدها در دسترس هستند. با تغییر ISU این امکان وجود دارد تا ابزار در وضعیت‌های مختلف مانند قفل همه کلیدها، قفل کلیدهای حالت و فن قرار گیرند.

تنظیم حالت‌های مختلف ترموستات هانیول

ترموستات هانیول دارای حالت‌های مختلفی مانند صرفه جویی در انرژی، حالت تهویه، حفاظت از انجماد، راحتی، حالت فعال یا غیرفعال می‌باشد که در این قسمت ما به تنظیم ترموستات هانیول و انتخاب حالت‌های مختلف آن می‌پردازیم.

حالت تهویه ترموستات هانیول

 

با استفاده از این حالت ترموستات وارد حالت تهویه می‌شود. در این حالت خروجی برای دریچه وجود ندارد اما فن بر اساس سرعت تعیین شده به عملکرد خود ادامه می‌دهد.

حالت صرفه جویی انرژی

با استفاده از دکمه مربوطه حالت صرفه جویی انرژی فعال می‌شود. با فعال کردن حال صرفه جویی نماد آن نیز بر روی صفحه ظاهر خواهد شد. فعال سازی حالت صرفه جویی به دو صورت تماس خشک مانند کارت کلید‌ها و دکمه انجام می‌شود. اگر می‌خواهید حالت صرفه جویی را با استفاده از فشردن دکمه فعال کنید،‌ در این صورت با فشردن کلید‌های بعدی حالت صرفه جویی متوقف خواهد شد. با فعال سازی حالت صرفه جویی از طریق تماس خشک، همه‌ی دکمه‌ها به جز کلید چندگانه ISU قفل می‌شوند.

 

هنگامی که ترموستات شما در حالت سرمایش قرار دارد، در صورت فعال بودن حالت صرفه جویی نقطه مبنا به نقطه مبنای سرمایشی دورتر تغییر می‌کند. این نقطه مبنا بین محدوده ۲۲ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است و میزان پیش فرض ۲۶ درجه سانتی گراد می‌باشد. تمامی مقدار نام برده شده می‌تواند در ISU تغییر کند در صورتی که هر گام آن ۵/۰ درجه سانتی گراد است. در حالت گرمایشی هنگامی که سیستم صرفه جویی انرژی فعال باشد نقطه مبنا به نقطه مبنای گرمایشی تغییر می‌کند. محدوده نقطه مبنای دورتر بین ۱۰ درجه سانتی گراد تا ۲۱ درجه سانتی گراد می‌باشد و میزان پیش فرض آن ۱۸ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است. این میزان در ISU می‌تواند تغییر کند و هر گام آن ۵/. درجه سانتی گراد می‌باشد.

حالت راحتی ترموستات هانیول

در حالت راحتی شما این امکان را دارید تا نقطه مبنا را از طریق بالا و پایین کردن یک دکمه تغییر دهید. این حالت کاربردهای مختلفی مانند گرمایش، سرمایش، گرمایش و سرمایش دستی دارد.

حالت فعال یا غیرفعال

فعال یا غیرفعال بودن ترموستات با دکمه نیرو تغییر می‌کند. به زبان دیگر با فشار دادن دکمه نیروی دستگاه این امکان وجود دارد که ترموستات در حالت فعال یا غیرفعال قرار گیرد.

نحوه تنظیم ترموستات هانیول

 

حالت حفاظت از انجماد

حالت حفاظت از انجماد در ترموستات را می‌توان فعال یا غیرفعال کرد. هنگامی که ترموستات در حالت غیرفعال در دمای زیر ۶ درجه سانتی گراد باشد، عملکرد حالت گرمایش آغاز می‌شود تا زمانی که دما به ۸ درجه سانتی گراد برسد یا ترموستات در حالت فعال قرار گیرد.

نحوه ریست ترموستات هانیول

ریست کردن ترموستات هانیول در سه مرحله‌ی تعدیل دما، تنظیم باتری و بررسی جریان برق انجام می‌شود، در این قسمت به هر یک از مراحل ریست ترموستات هانیول با جزئیات خواهیم پرداخت.

مرحله اول تعدیل دما

اگر می‌خواهید دمای محیط را سرد تر کنید درجه حرارت را پایین بیاورید و برای گرم کردن، دمای نمایش داده شده بر روی صفحه را از دمای محیط بیشتر کنید. جالب است بدانید برای تعدیل دمای گرمایشی و سرمایشی فقط پنج دقیقه زمان نیاز است.

مرحله دوم تنظیم باتری‌ها

در صورت روشن نشدن صفحه نمایش باتری‌ها را تعویض کرده و از جای گذاری درست باتری‌ها اطمینان حاصل نمایید. در برخی مواقع برای راه اندازی مجدد ترموستات نیاز است تا دکمه ریست ترموستات هانیول را فشار دهید.

مرحله سوم بررسی جریان برق

اگر درباره تنظیمات ترموستات دیجیتال هانیول سؤال دارید باید خدمت شما گفت که ترموستات‌های دیجیتال با باتری کار می‌کنند اما سیستم‌های تهویه مطبوع با استفاده از انرژی الکتریکی کار می‌کنند. برای بررسی جریان الکتریکی باید از اتصال نیروی الکتریسیته به سیستم گرمایش و سرمایش اطمینان حاصل کنید. در صورت قطع شدن فیوز جریان برق باید آن را تعویض نمایید.

عملکرد و تنظیم ترموستات اتاقی هانیول

در این قسمت به عملکرد و تنظیم ترموستات اتاقی هانیول می‌پردازیم. برخی از ترموستات‌های اتاقی هانیول دارای کنتاکت تغییر نقطه تنظیم دما هستند که برای صرفه جویی در مصرف انرژی کاربرد دارند. برخی از مدل‌های ترموستات اتاقی دارای دکمه‌ی افزایش یا کاهش دما هستند. همچنین ترموستات‌های اتاقی هانیول از قابلیت تغییر فصل خودکار براساس دمای محیط برخوردار می‌باشند.

سخن پایانی

افراد زیادی از ترموستات هانیول در محل کار یا خانه خود استفاده می‌کنند. موارد مختلفی در ترموستات مانند دما، زمان، سرعت فن، حالت صرفه جویی، تهویه و حالت حفاظت از انجماد قابل تغییر هستند و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود آن‌ها را تنظیم کنید. در این مقاله به موارد موجود در تنظیمات ترموستات هانیول و ریست کردن آن پرداخیتم. اگر پرسش یا تجربه‌ای درباره ترموستات هانیول در محل کار یا منزل خود دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *